Oficiální webové stránky Michala Rady

Úvodní stránka

Vítejte na mém webu

Vážení přátelé, kamarádi, příznivci, kolemjdoucí, ...

V dnešní době by se mohlo zdát, že webové stránky jsou skoro přežitek. V době Xichtoknihy (Facebook), Twitterů, kupy sociálních sítí a blogů a dalších vztahových a komunikačních udělátek je to na první pohled skoro zbytečné. Ale stále je spousta věcí, které se prostě na "socky" dát nedají, nebo to není z nějakého důvodu příliš vhodné. A tak mám nový web. Doufám, že se bude líbit, či že tu najdete alespoň pár užitečných informací.

Michal Rada

Co mě dostalo...?

 • Album Nasycen od skupiny Nasycen :-)

  21.12.2013

  Tak si tak procházím alba na Vivala kde se dá legálně prodávat a kupovat hudba zejména menších českých kapel a dá se navíc poslouchat zdarma. A narazil jsem na album kapely “Nasycen”, které se pravda trochu bez nápadu jmenuje “Nasycen”. Ale je skvělé a rozhodně to doporučuju. Je to takový měkčí pop-rock s inteligentními texty a dobrým aranžmá.

  Album Nasycen na Vivale

  …no a zjistil jsem, že v té kapele hraje můj kamarád Ilja Kučera, ale to jsem zjistil opravdu až potom, co se mi to líbilo a já se podíval na web kapely, který je sice strašný, nicméně je zde

 • « Novější | Starší »

Aktuálně...

 • iDNES.cz: Sociální služby v roce 2015 ze strategického pohledu

  8.1.2015

  Vláda má projednat Národní strategii rozvoje sociálních služeb na rok 2015. Co tento dokument přináší? Celý článek naleznete zde.

 • iDNES.cz: Máme zase Radu vlády pro informační společnost

  22.12.2014

  Po dlouhém období „bezvládí“ se blýská na lepší časy. Minulý týden se poprvé sešla Rada vlády pro informační společnost (RVIS). Celý článek naleznete zde.

 • iDNES.cz: Rýsuje se sada opatření pro hendikepované na dalších 5 let

  15.12.2014

  Po dnešním dalším jednání je pokračující plán opatření pro OZP opět blíž. I když ještě jsou i neshody. Celý článek naleznete zde.

 • Včera přišlo na Mírák na kafe tisíc lidí

  9.10.2014

  2014-10-08-misa-kampan-na-miraku-kavarna

  V rámci finále volební kampaně jsme uspořádali akci Pražská levicová kavárna což byla opravdová kavárna na Náměstí míru. Včera odpoledne mezi třetí a šestou hodinou nás navštívila tisícovka lidí, což je super výsledek. Lidé s námi diskutovali o všem možném, také o svých zcela konkrétních problémech, a ptali se na naše názory. Bylo to zase něco jiného, než hektická atmosféra u stánků s materiály někde na ulici. Tady byl čas a prostor se posadit, dát si kávu nebo čaj a něco k tomu. Pekli sami kandidáti - my jsme přispěli svým poměrně pověstným slaným závinem, ale bylo i leccos sladkého (Šimonova bábovka, kupříkladu). Chci moc poděkovat všem, kteří si našli čas a přišli s námi pohovořit či se jen tak se známými posadit a v klidu si povídat. Díky, bylo to skvělé. A samozřejmě leccos se můžete dozvědět na našem webu Levicová praha 2

 • Tradiční konference CNZ měla tradiční úspěch

  7.10.2014

  Opět po roce se uskutečnila již tradiční akce Konference CNZ 2014 a to tentokrát s podtitulem Ukládání elektronických dokumentů – praxe vs. teorie což samo o sobě slibovalo tak trochu výbušné téma. No a moc tomu nepomohlo ani to, že se na konferenci neobtěžoval nikdo z Odboru archivnictví a spisové služby MV (proč taky, žejo?) Nicméně konference se letos vydařila. Mimo jiné jsme navázali na loňský úspěch diskusního panelu a ten byl uspořádán i letos. Hlavním zahraničním speakerem byl Ioannis Sagias z European public Administrations (ISA), se kterým jsem si mimochodem docela dobře “pokecal” o interoperabilitě a o dopadech a přínosech evropské legislativy. Kromě jiných - jistě i mnohem zajímavějších - prezentací jsem na konferenci vystoupil s dvacetiminutovým shrnutím současného stavu a ukázkou toho, co “s e-governmentem dál” a můžete se na stránce s programem si můžete prohlédnout i moji prezentaci Když si odmyslíme studně nulovou aktivitu Ministerstva vnitra a neustálé přešlapování v základech, skonćili jsme docela optimisticky, protože bylo vidět, že obě strany pomyslné barykády ví, že je třeba se někam posunout a to docela rychle. Tak uvidíme.

 • Užili jsme si cestování časem na Whoconu

  6.10.2014

  2014-10-04-cestovani-casem-whoconZdá se, že na mé přednášce o cestování časem na Whoconu se lidi ani nenudili. Vzal jsem to opravdu dosti odborně, probrali jsme různé teoretické přístupy (od Einsteina, přes Novika až k Pratchettovi), pomluvili jsme “Stývna Hókinze” a dostali jsme se i k vysvětlení toho, co jsou duchové a proč v seriálu Fringe porušili teorii výhradního pozorovatele. Když to shrneme, cestování časem je docela brnkačka. Vlastně nám toho ani moc nechybí, snad jen teorie, potřebná energie, exotická hmota, pár přírodníc h zákonů, … prostě podružnosti. Chcete-li si prohlédnout mojí prezentaci, můžete si stáhnout prezentaci v PPS.

 • Poprvé se sešel tým pro tvorbu národní strategie elektronického zdravotnictví

  23.9.2014

  Fotka_20140923_tymnarodnistrategieehealth Dnes se na Ministerstvu zdravotnictví poprvé sešel tým pro tvorbu Národní strategie pro elektronizaci zdravotnictví. Cílem projektu MZ plynoucího z úkolu vlády je v roce 2015 předložit vládě národní strategii, která bude obsahovat kromě analýzy současného stavu, východisek pro změny a popisu požadovaného stavu cílového také konkrétní akční plány včetně opatření a jejich časové i finanční náročnosti. V týmu jsou zástupci všech zainteresovaných skupin - od veřejné správy, přes lékaře, zdravotnická zařízení, lékárníky a samozřejmě pacienty. První pracovní výsledky jsou očekávány na přelomu roku, již nyní je ale jasné, že shoda všech stran nebude vůbec jednoduchá. V situaci, kdy v elektronizaci zdravotnictví příliš nikdo nevěří a bojkotují ji samy zainteresované strany, nebude konsensus snadný. Navíc se teprve bude muset zodpovědět celá řada klíčových otázek, a to také nebude nic jednoduchého. Nicméně je velice dobře, že se začalo pracovat.

 • Mám zájem i o VÁŠ hlas...

  1.9.2014

  Volby se pomalu blíží. Nezapomeňte na druhý víkend v říjnu. Každý může ovlivnit svoji obec.

  ČSSD postavila svoji kandidátku také na Praze 2 a já mám tu čest ucházet se o hlasy svých sousedů, abychom společně přinášeli levicová řešení pro Prahu 2

  Kromě mě kandidují na Praze 2 třeba Michal Tobrman či Míša Marksová nebo Anna Kárníková a také Dáša

 • Můj názor: Ta rajská mě trochu rozesmutnila

  29.6.2014
 • Audiopozdrav z dovolené

  26.6.2014
 • 27.5. 2014 17:00 Seminář Dohled a špehování v moderní společnosti

  26.5.2014

  Srdečně Vás zveme na odbornou debatu na téma Dohled a špehování v moderní společnosti, která se uskuteční v úterý 27.5. od 17 hod. ve Steinerově sále Lidového domu, Hybernská 7, Praha 1. V panelu vystoupí také Michal Rada.

  Více v pozvánce zde.

 • V sobotu 24.5. se konal den otevřených dveří ve Středisku výcviku vodicích psů

  25.5.2014

  2014-05-24-svvp-ukazka-vycvikuV sobotu 24.5.2014 se ve Středisku výcviku vodicích psů SONS ČR v pražských Jinonicích uskutečnil den otevřených dveří. Také Michal Rada přijel spolu se svými kolegy podpořit aktivity Střediska a velmi rád pohovořil s tamními pracovníky o jejich zkušenostech a osobně jim poděkoval za jejich dlouholetou činnost: "Jsem rád, že takové středisko máme a že se mu za 16 let jeho existence podařilo vycvičit již na 400 pejsků, kteří jsou mnohdy nepostradatelnými pomocníky," řekl. Součástí dne otevřených dveří byla i prohlídka celého areálu s odborným výkladem nebo prodejní výstava originálních triček s psí tematikou a nechyběly samozřejmě ukázky samotného výcviku. My jsme si navíc ještě dali občerstvení v kavárně po tmě.

 • Otevření co-workingové kavárny technologického parku Node5

  19.5.2014

  2014-05-19-otevirani_kavarny_node_51 V Praze na Andělu se v budově technologického parku Node5 otevírala nová co-workingová kavárna. Koncept je poměrně jednoduchý, ale silný. K dispozici je příjemné prostředí kavárny, kde kromě kávy a nápojů dostanou zákazníci i domácí sendviče a bábovku a zároveň prostředí pro práci a setkávání členů N5. Prostor je to hezký, stolky, židle, pohovky a dokonce i sedací pytle. Cílem je kromě klidnější a více striktně pracovní zóny v Node5 nabídnout i prostředí trochu volnějšího stylu, kde ale nebudete vypadat s notebookem jako exot. Jedním z těch, kdo přišli tomuhle dobrému nápadu popřát, byl i Michal Rada: "Přijde mi to jako dobrý nápad jak nalákat nové lidi a jak zároveň spojit práci s povídáním a nějakou rozumnou interakcí..." Kavárna je určena pro členy N5 network partnershipu a kromě kavárny samotné získají uživatelé i přístup k intranetu N5, kde mohou s ostatními sdílet své názory a zkušenosti.

   

  Více se dozvíte na webových stránkách Node5.

 • Vláda bude příští týden projednávat Marákéšskou smlouvu

  7.5.2014

  Příští týden bude vláda ČR projednávat a schvalovat podpis a přistoupení České republiky k takzvané Marrákešské smlouvě o usnadnění přístupu k vydaným dílům pro osoby nevidomé, zrakově postižené nebo s jinou poruchou čtení.

  Hlavním cílem této mezinárodní smlouvy je, aby prostřednictvím omezení a výjimek z výlučných autorských práv odstranila v mezinárodním měřítku právní překážku produkce a přeshraniční výměny autorskoprávně chráněných děl ve formátech přístupných nevidomým a osobám s jinak ztíženým přístupem k tištěnému textu.

  Tato smlouva tak zejména v rozvojových zemích posiluje takzvaná vyrovnávací práva která zaručují i osobám nevidomým, zrakově postižením a osobám s jinak stíženou schopností čtení textu, aby mohli jakýkoliv text ve formě i autorsky chráněného díla číst na roznoprávném základě a aby byly zaručeny podmínky pro technické a formátové přizpůsobení takových děl.

  Po schválení této smlouvy vládou ještě přistoupení musí schválit parlament.

  Tato smlouva má význam především v rozvojových zemích, kde stále existuje takzvaný "knižní a učební hladomor" a je třeba připravit i mezinárodně harmonizované podmínky pro odstranění právních a procesních překážek pro přípravu a sdílení zvláštně upravených děl tak, aby si je mohli číst i nevidomí a další osoby s omezením schopnosti čtení. Česká republika má zvláštní úpravu v Autorském zákoně, nicméně je stále dosti obtížné dosáhnout konkrétních dohod - respektive oznamovat různým článkům řetězu, že existují takovéto oblasti výjimek.

 • Michal Rada na oslavách 1. máje v Jindřichově hradci

  1.5.2014
 • iDNES.cz: eHealth je u nás trochu smutné téma

  19.2.2014

  Včera jsem se (nejen já) účastnil konference eHealth Day 2014 v Praze. Předně chci poděkovat organizátorům, že je to v této době ještě baví. Ale je fakt, že je to dosti smutné téma... celý článek

 • Vystoupení Michala Rady na konferenci eHealth Day 2014

  19.2.2014

  2014-02-18-ehealthday-pultik V rámci konference eHealth day 2014 vystoupil také Michal Rada se svojí prezentací k problematice asistivních technologií a jejich vztahu k telemedicíně a elektronizaci zdravotnictví

  Aktivity v oblasti asistivních technologií a telemedicíny
  Michal Rada, ATIS forum & czech eheALTh 2020

  Jednou z oblastí eHealth, o které se příliš nehovoří, jsou tzv. asistivní technologie. Jedná se stručně řečeno o technologie, které mohou pomáhat určitým skupinám uživatelů například v kompenzaci nějakého zdravotního handicapu. S pomocí asistivních technologií lze poskytovat jak služby zdravotnického charakteru, tak ale i služby sociálního charakteru. Paradoxně právě velmi široký záběr a příliš roztříštěná definice asistivních technologií jsou jak jejich výhodou, tak i obrovskou nevýhodou.
  Pojďme se tedy společně podívat na to, jak oblast asistivních technologií zapadá do eHealth a telemedicíny a na aktivity jak na národní, tak na evropské úrovni v této oblasti. Představíme si aktivity například platforem ATIS fórum a czech eheALTh 2020.

  Dokumenty o nichž byla řeč

  Další informační zdroje o nichž byla řeč

 • Můj názor: Jaká bude Evropa po letošním létě?

  5.2.2014
 • Prezentace Michala Rady k využití geodat pro zdravotně postižené v rámci kongresu GIS Ostrava

  27.1.2014

  Dnes v Ostravě začíná mezinárodní kongres o GIS systémech a geodatech nejen v ČR. Jednou z keynotes bude i prezentace Michala Rady k problematice využívání geodat pro osoby se zdravotním postiźením. Kdo to do Ostravy nestihne, nemusí zoufat. Zde jsou exkluzivně k dispozici dva zásadní podklady k prezentaci:

 • Vytvořil jsem češtinu pro zvukovou hru Sound Puzzle

  22.1.2014

  Dnes jsem narychlo spíchnul český jazykový balíček pro hru Music Puzzle od známé firmy Shark workshop. Jedná se o hru primárně určenou pro nevidmé, ale zábavu si z ní užije každý. Dělá přesně to co má v názvu - skládáte jakoukoliv vámi vybranou MP3 jako puzzle. A protoźe spousta lidiček neumí anglicky a mají o tuhle hru zájem, udělal jsem pro ni stručný český návod a český zvukový balíček. Užijte si ho…

  V ZIP archivu je soubor Navod.html který obsahuje popis všeho potřebného a také alespoň stručný návod ke hře samotné v češtině.

 • Starší »

Moje tweety...

Misa-v-bile-kosili-opreny-o-zidli-v-sede-zmensena

Nabídka

Rychlomyšlenka...

 • Není to ideální, ale vláda by asi důvěru dostat měla...

  5.8.2013

  Kdybych já byl poslancem a měl možnost hlasovat o důvěře Rusnokově vládě, hlasoval bych PRO důvěru. Přestože některé členy vlády (jako je ministr kultury Balvín) nechápu a přemýšlím o jejich zdravém rozumu, se spoustou se znám osobně a věřím jim i jejich cílům. Teď si zkrátka zasloužíme alespoň trochu rozumnou vládu, která začne napravovat to, co způsobyly vlády pravicové a zachání - i v Evropě - co se dá. Více v mém dnešním miničlánku…

 • Starší »

Odkazy

Hledat