Oficiální webové stránky Michala Rady

Úvodní stránka

Vítejte na mém webu

Vážení přátelé, kamarádi, příznivci, kolemjdoucí, ...

V dnešní době by se mohlo zdát, že webové stránky jsou skoro přežitek. V době Xichtoknihy (Facebook), Twitterů, kupy sociálních sítí a blogů a dalších vztahových a komunikačních udělátek je to na první pohled skoro zbytečné. Ale stále je spousta věcí, které se prostě na "socky" dát nedají, nebo to není z nějakého důvodu příliš vhodné. A tak mám nový web. Doufám, že se bude líbit, či že tu najdete alespoň pár užitečných informací.

Michal Rada

Co mě dostalo...?

 • V Austrálii budou knihy a jídlo dovážet i bezpilotní droni

  7.1.2014

  Australská firma Zookal specializující se na knihy a materiály pro studenty chce využít bezpilotní drony k distribuci nejen knih. Dron dopraví zákazníkovi objednané zboží na přesné místo, kde se zákazník nachází - to zjistí dle aktuální polohy GPS jeho telefonu. Kromě knih chce Zookal do půl roku rozjet také bezpilotní dovoz jídla a pití. Austrálie tak bude asi první zemí na světě, kde vám zboží doveze bezpilotní robot. O systém Zookalu už ale projevily zájem i další firmy, ukazuje se totiž ekonomická výhodnost takového systému doručování. Problémů k řešení je pochopitelně celá řada, ovšem vše je zdá se na dobré cestě.

 • Starší »

Aktuálně...

 • iDNES.cz: Reformy jako experimenty

  20.1.2014

  Stále slýchám "reformy, reformy, potřebujeme reformy..." a samozřejmě se frekvence tohoto slova s novou vládou tak nějak povšechně zvětšuje. Je třeba ale myslet rozumně... celý článek

 • PF 2014

  1.1.2014
  Vše nejlepší do roku 2014
  Čeká nás zajímavý rok. Do nového roku vstoupíme s novou vládou, čekají nás “minimálně” troje volby a letos se také bude rozhodovat o budoucnosti Evropské unie – tak či tak. Takže na politickou i nepolitickou nudu si opravdu stěžovat nemůžeme. Ale život není jen o práci, letos vyjde i spousta počítačových herních titulů, mimochodem nás čeká minimálně jeden velký přerod v Google, menší v Seznamu… A v neposlední řadě se “snad” začne točit nový Star trek, ale to bych už opravdu předbíhal.

  Dovolte mi, abych vám popřál – respektive upřímně - abych NÁM VŠEM popřál v právě začínajícím roce vše krásné.

 • Nové knihy ve čtenářském deníku

  1.1.2014

  Dnes jsem přidal informace a názory ke knihám, co jsem četl za poslední dobu. Do sekce "Můj čtenářský deník" tak přibylo několik nových záznamů...

 • Na simpoziu GIS Ostrava v lednu se bude hovořit i o využití geodat v rámci bezbariérovosti

  30.12.2013

  Ve dnech 27. až 29. ledna 2014 se v Ostravě koná tradiční simpozium GIS OSTRAVA s podtitulem “Geoinformatika v pohybu”. Jedním z témat bude i praxe ve využívání geoinformatiky a prostorových informací.

  Na simpoziu zazní i problematika využívání prostorových informací pro posilování bezbariérovosti pro osoby se zdravotním postižením a osoby se specifickými potřebami.

  Přednáška: Využití prostorových dat a bezbariérovost
  Přednášející: Michal Rada - Ministerstvo vnitra ČR a Governance accessibility forum
  Anotace: Geodata a mapové systémy jsou naprosto zásadní pro určité aktivity Governance Accessibility, jako je například bezbariérová doprava nebo obecně bezbariérovost prostředí. Základem pro takové využití jsou ale kvalitní navigační systémy a především kvalitní data, která se naučíme správně využívat. Pojďme se tedy podívat, jak můžeme tato data využít pro zlepšování přístupnosti a využitelnosti prostředí a služeb nejen pro zdravotně postižené.

  V prezentaci se budu věnovat způsobům a principům, jaké by měly být nasazovány, aby se prostorové informace daly využít pro odstraňování bariér ve veřejném prostoru a ve veřejných službách (kupříkladu v hromadné dopravě) a také jako pomocný nástroj pro cílové uživatele se specifickými potřebami.

  Veškeré informace a registraci naleznete na webových stránkách simpozia GIS Ostrava

 • DNSSEC jako povinnost ve veřejné správě - jsme vůbec jediní v EU

  20.12.2013

  Vláda schválila povinný DNSSEC pro veškeré domény a servery veřejné správy. Po vybraných státech USA jsme tak vůbec první, kteří tímto způsobem posilují důvěryhodnost a bezpečnost webů a služeb veřejné správy. Na své včerejší schůzi projednala vláda materiál “Zpráva o zavádění technologie DNSSEC” připravený Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem vnitra, v němž se hovoří o výhodách zabezpečení využíváním DNSSEC a do poloviny roku 2015 se ukládá všem úřadům ve státní správě zavést tuto technologii pro veškeré domény a servery. Vláda také projednávala stav plnění usnesení o povinnosti přechodu na IPV6 ve veřejné správě z roku 2009 - tady už stav tak potěšující bohužel není.

  Michal Rada: Povinné zavedení DNSSEC ve veřejné správě posiluje bezpečnost a důvěryhodnost

  20.12.2013 - Rozhovor s Michalem Radou o rozhodnutí vlády povinně nasadit DNSSEC jako povinný bezpečnostní prvek pro všechny servery ve veřejné správě

  Přehrát (délka 3:31)
  Můžete si také Stáhnout pořad v MP3


 • Jan Frk: Czechpointy šetří čás

  17.12.2013

  Jan Frk: Jsem rád, že se Czech POINTY čím dál více využívají. Je to výborná služba, která ušetří občanům mnoho času...
  http://www.mvcr.cz/clanek/martin-pecina-predal-pametni-listinu-k-vydani-10milionteho-vypisu-czech-point.aspx

 • Včerejší workshop k asistivním technologiím se vydařil

  27.11.2013

  ATIS workshop 2013-11-26 V Praze se uskutečnil odborný workshop k asistivním technologiím, který jsme si na MVČR a v GAFu vymysleli jako společnou akci dvou zajímaých evropských projektů (ATIS4all a SPES). Workshop se velice vydařil, přednášky byly skvělé a diskuse velice bouřlivá, ale nesmírně zajímavá. Kdo workshop nestihl, nemusí zoufat. Vše je na webu k workshopu a to včetně všech prezentací a všech zvukových záznamů.

 • iDNES.cz: Praha řeší ekonomický systém - to zase bude katastrofa

  20.11.2013

  Některé věci na MHMP jsou až nepochopitelné. Nejdřív Praha donutila všechny MČ, aby dělaly ekonomiku v systému od Gordicu. Stalo se - a Praha přechází na... celý článek

 • Evropský kongres o e-governmentu na Slovensku - Itapa 2013

  15.11.2013

  2013-11-12-itapa Tento týden byl poněkud náročnější. Nejprve kongres o e-governmentu v Bratislavě a pak Vilnius. Na Slovensku se konal tradiční kongres "Itapa 2013":http://www.itapa.sk, kde se kromě jiného uskutečnil také kulatý stůl se srovnáním zkušeností některých "středoevropských zemí" na poli e-governmentu a také řešila potřeba sjednocení některých postojů v rámci EU. Diskutovali jsme o tom, kde která země je (Rakousko běží, ČR rozjíždí integraci projektů do sdílených služeb a Slovensko má zákon a startuje implementaci). Hodně mě překvapilo, jak daleko jsou na Slovensku s prosazováním myšlenek a bořením některých tabu - třeba jedním z oceněných projektů je projekt na předplácení elektřiny a vody v romských komunitách (to by tady asi neprošlo - tam je to pozitivně vnímáno i těmi Romy), či přenosná elektronická zdravotní knížka pojišťovny apod. Některé věci v SR teprve startují a jsem moc zvědavý, jak dopadnou - na druhou stranu mají celkem vtipně napsaný zákon o e-governmentě.

  Kromě kongresu samotného jsme si udělali pár bilaterárních a multilaterárních schůzek - třeba na téma otevřených dat, přístupnosti, governance accessibility apod. A leccos se společně dohodlo, protože zejména na úrovni EU je třeba, aby věci táhli odborníci a ne aby se věci rozvíjely na principu náhodných výbuchů. Dohodla se tedy docela úzká spolupráce, na kterou se já osobně docela těším, protože jsme si se Slováky v lecčems podobní, ale šli jsme různými cestami a vzájemná výměna zkušeností a společný tah na branku tomu jen prospěje. Ostatně, pokud vyjde čas, budu o slovenském e-governmentu psát nějaký ten článeček...

 • Rozhlasový pořad Třináctka o koncepci bezbariérové dopravy v Praze

  11.11.2013

  2013-11-11-cro-regina-koncepce-dopravy-1443723276 Na Regině jsme odpoledne v rámci pořadu Třináctka hovořili o Koncepci odstraňování bariér v dopravě v Praze a probrali jsme i aktuální situace v oblasti bezbariérovosti MHD a také to, co se ještě musí udělat.

  Bezbariérová doprava v Praze a její nová koncepce

  Pořad: Třináctka, Datum vydání: 11.11.2013

  Michal Rada z Governance accessibility forum a komise Prahy pro bezbariérovou a otevřenou Prahu byl hostem dnešní Třináctky. Řeč byla o tom, jak moc je doprava v Praze bezbariérová a o nové projednávané koncepci bezbariérové dopravy

  Přehrát (délka 20 minut)
  Stáhnout pořad v MP3

 • Dnes proběhl seminář prevence SDH v Praze

  9.11.2013

  2013-11-09-seminar-prevence

  Dnes se v budově výzbrojny v Praze odehrál seminář preventistů a referentů prevence sborů dobrovolných hasičů v Praze. Na tradičním odborném semináři se probírala legislativa prevence požární ochrany, a to včetně relativně nové legislativy stran údržby a revizí komínů. "V Praze je dosti specifická situace i v oblasti výchovy mládeže (preventivně výchovná činnost)na školách, protože profesionální hasiči nemají dostatečné kapacity k stoprocentnímu zajišťování této činnosti a dobrovolní hasiči díky svému civilnímu zaměstnání nemají takřka vůbec čas," řekl k prevenci mládeže Michal Rada. Sbory dobrovolných hasičů ale pořádají samy mnoho preventivně výchovných akcí.

 • Vzniká ATIS forum

  8.11.2013

  Situace v oblasti podpory a rozvoje a užívání asistivních technologií je na národní i evropské úrovni dosti složitá. Proto jsme se rozhodli založit nezávislou odbornou platformu osobností a odborníků, kteří mají zájem tuto oblast někam posunout. Tato aktivita souvisí s aktivitami “Governance accessibility” na úrovni EU i na úrovni národní.

  Proto zakládáme platformu s jednoduchým názvem ATIS forum v rámci níž se chceme konkrétně bavit o tom, co v této oblasti je nezbytné a vhodné udělat.

  Více informací v budoucnu naleznete na připravovaném webu atisforum.site44.com

 • V listopadu se v Praze uskuteční ATIS workshop

  7.11.2013

  Asistivní technologie - obrovsky široké téma, ve kterém ovšem není moc jasno a to jak na národní, tak na evropské úrovni. Je to sice docela specifická problematika, ale vlastně se to dotýká velkého množství lidí.

  V rámci evropských aktivit Governance accessibility a dvou evropských projektů ATIS4all a SPES se v Praze uskuteční odborný workshop k problematice asistivních technologií - kde to vezmeme z různých aspektů.

  Workshop se uskuteční v Praze dne 26.11.2013. Veškeré informace k workshopu jsou k dispozici na mikrowebu k workshopu

 • Opět se sešla pracovní skupina pro Národní standard spisových služeb

  7.11.2013

  2013-11-07-ps-pro-nsess Dnes se na své další schůzce sešla pracovní skupina, která pracuje na optimalizaci rámce pro spisovou službu. Spisová služba se řídí příslušnou legislativou, jejíž součástí je i Národní standard pro ESSL, který definuje konkrétní technické požadavky na spisovou službu a na její funkce. Postupem času se z praxe ukázalo, že je třeba některé věci předefinovat a pojmout trochu jinak. Vznikla pracovní skupina, kde jsou zástupci MVČR, Národního archivu a odborných firem, která se snaží najít shodu v problematických oblastech. Pracovní skupina vznikla z popudu CNZ a postupně diskutuje o jednotlivých aspektech souvisejících s požadavky na spisovou službu. Jejími závěry budou návrhy na úpravu příslušné legislativy, včetně Národního standardu a také návrhu na související metodiky. Závěry se bude MV dále zabývat. Dnes se hovořilo o takzvaném "typovém spisu", který se používá třeba v personální agendě apod.

 • Návštěva delegace samosprávy Moldavské republiky

  5.11.2013

  Foto přijetí delegace samosprávy Moldavské republiky Dnes navštívila Ministerstvo vnitra delegace zástupců místní samosprávy v Moldavsku, která přijela diskutovat s českými kolegy o výkonu veřejné správy a zejména samosprávy a také o regionální spolupráci. Zástupci obcí a ministerstev se přijeli inspirovat praxí v meziobecní spolupráci a otevřeně diskutovat i o problémech v této oblasti, s nimiž se obě země potýkají.

  Zástupci MV ČR představili zahraničním kolegům základy fungování obcí a municipální spolupráce a současný stav spolupráce obcí, včetně legislativního rámce. Kromě jiného proběhla i diskuse o podobnosti a rozdílech mezi obecním zřízením v obou zemích a bylo potvrzeno, že nejen na ministerské úrovni mohou obě strany nadále spolupracovat.

 • V novém zvukovém pořadu si můžete vyslechnout můj názor

  9.9.2013

  Přátelé a příznivci a pochopitelně i vy ostatní,

  Pamatujete na éru audioblogů? Chvilku jsem dumal jak bych taky trochu ozvláštnil své hlásání a když už děláme ty rozhlasové pořady, rozhodl jsem se udělat pořad s příznačným názvem “Můj názor”. K názvu vlastně není třeba vůbec nic dodávat a tak vás rovnou pozvu k poslechu tohoto zvukového občasníku.

  Stránka pořadu Můj názor

 • Poslanecká sněmovna schválila zákon, o veřejných rejstřících osob

  8.8.2013

  Dnes Poslanecká sněmovna schválila návrh Zákona o veřejných rejstřících osob , který připraviloMinisterstvo spravedlnosti a Ministerstvo vnitra, také za účasti našich odborníků z IIO. Zákon navazuje na nový Občanský zákoník , který obecně stanovuje, že právnické osoby a všechny jejich údaje (jako je třeba i členství v jejich orgánech) se jako veřejné informace zapíší do veřejných rejstříků. Tento zákon pak stanoví podrobnosti takových rejstříků.

  “Jedná se o jedno z mnoha opatření egovernmentu, vše se tím ztransparentní a zjednodušší a počítáme i s tím, že informace vedené v rejstřících budou na základě takzvané materiální publicity veřejně dostupné a obecně platné a nebude je muset nikdo dokládat.” řekl k tomu dnes Michal Rada.

  Návrh zákona ještě projedná Senát a podepíše Prezident, platit musí společně s novým Občanským zákoníkem k 1. lednu 2014. Do té doby však musí být vytvořeny informační systémy rejstříků a to včetně napojení na základní registry a musí se ještě vyřešit problém s validitou a důvěryhodností elektronických výpisů z těchto rejstříků.

 • Captcha Help: Nová služba nejen pro nevidomé, která pomáhá pracovat s Captchou

  5.8.2013

  Správce národní domény cz.nic spustil do provozu novou službu nejen pro nevidomé, která vám pomůže se čtením a luštěním obrázků Turingova testu - tedy takzvané Captchy.

  Captcha se používá k odlišení robota od člověka, a to při nejrůznějších situacích - třeba při registracích do služeb, tvorbě e-mailů, odesílání příspěvků apod. Pro nevidomé a zrakově postižené osoby není Captcha mnohdy čitelná a ani v dnešní době různých pluginů s ní práce není jednoduchá.

  Cz.nic nyní pomáhá v situacích, kdy uživatel z nějakého důvodu nemůže Captchu samostatně přečíst.

  Web Captcha Help

 • Má vláda Jiřího Rusnoka dostat důvěru? Já nerozhoduju, přesto se mě na to všichni ptají. A co na to já?

  5.8.2013

  Hodně lidí se mě ptá na můj názor na to, zda dát, či nedat Rusnokově vládě důvěru. Samozřejmě, že na to svůj osobní názor mám - no naneštěstí to není tak jednoduché. Přesto se ale nechci schovávat a rád ho řeknu i nahlas. Já si z nějakých dosti pragmatických důvodů myslím, že vláda Jiřího Rusnoka by důvěru dostat měla. Již pozítří bude jasno - již dnes je jasné, že můj názor se nejspíš realitou nestane. Asi se mě budete ptát, proč bych já sám za sebe vládě důvěru dal? Ano, je to trochu kontroverzní projekt a nejspíše to dopadne jako před čtyřmi lety. Ano, ve vládě jsou i lidé, s nimiž bytostně nesouhlasím a občas uvažuju o jejich duševním zdraví. Ale jsou v ní i lidé, kteří ví, co se musí udělat a to je - si já myslím - teď prostě to nejdůležitější. Zejména ve vztahu k evropským fondům si nemůžeme dovolit další tři měsíce se handrkovat, kdo na jaké židli bude sedět.

  Více čtěte v mém dnešním miničlánku…

 • iDNES.cz: Rakouské e-Zdravotnictví z jiného úhlu pohledu

  29.7.2013

  Minulý týden jsem měl příležitost seznámit se se stavem, a hlavně právní a technickou architekturou, elektronického zdravotnictví v Rakousku. Z Vídně jsem odjížděl se smíšenými pocity… celý článek

 • « Novější | Starší »

Moje tweety...

Misa-v-bile-kosili-opreny-o-zidli-v-sede-zmensena

Nabídka

Rychlomyšlenka...

 • Není to ideální, ale vláda by asi důvěru dostat měla...

  5.8.2013

  Kdybych já byl poslancem a měl možnost hlasovat o důvěře Rusnokově vládě, hlasoval bych PRO důvěru. Přestože některé členy vlády (jako je ministr kultury Balvín) nechápu a přemýšlím o jejich zdravém rozumu, se spoustou se znám osobně a věřím jim i jejich cílům. Teď si zkrátka zasloužíme alespoň trochu rozumnou vládu, která začne napravovat to, co způsobyly vlády pravicové a zachání - i v Evropě - co se dá. Více v mém dnešním miničlánku…

 • Starší »

Odkazy

Hledat