Oficiální webové stránky Michala Rady

Otázky pro mě

Myslím si, že osobní web je celkem vhodné místo pro šíření a zaznamenávání odpovědí na ty otázky, které hýbou myslí majitele webu :-) Něco jako FAQ pro mé názory - takhle to berte...

Zajímavé otázky

 • Podle průzkumů je ve veřejné správě více než 40 procent úředníků takzvaně počítačově negramotných. Co s tím?

  19.8.2013

  Jednoznačně pokulháváme v oblasti vzdělávání úředníků - a to v čemkoliv, počítače a používání IT techniky nevyjímaje. A s přibývajícími úkoly a každodenní povinností pracovat se systémy v úřadech se to stává velikým problémem. Dosud jsme si vystačili s tím "jaké tlačítko má úředník stisknout" a nemuseli jsme vědět proč. S technologickou liberalizací a optimalizací procesu tohle stačit nebude. Takže, ano vnímám to jako problém a jediné jeho řešení je v kvalitním vzdělávání.

 • Co říkáte tomu, že Praha chce zákon o prostituci a vláda jej zamítla?

  12.8.2013

  Prostituce je ožehavé téma a to nejen politicky, ale samozřejmě i lidsko-právně a ekonomicky. Nemyslím si, že každá prostitutka je nesvéprávná oběť, existují muži a ženy, kteří si skutečně tuhle "práci" vybrali dobrovolně a zkrátka se takhle opravdu chtějí živit. Ale je samozřejmě i spousta těch, kteří jsou obětmi - toho či onoho. Jestli prostituci legalizovat či ne? Já za sebe si myslím, že si tahle oblast zákonnou úpravu zaslouží a spíš než jakákoliv prevence, bude účinnější právní úprava a represe v případě jejího neplnění.

  Je otázkou, jak dobře se takový zákon nastaví, a nemyslím si, že řešení připravené Prahou by bylo v tomto ideální. Ale i když se to často nelíbí, já za sebe říkám: Ano, ať je to upraveno, ať platí obě strany daně, ať jsou nastaveny podmínky zdravotní a lidskoprávní prevence. A řeči, že se stát stane pasákem? To je podobný nesmysl, jako kdyby se stát měl stát vrahem proto, že má policii, nebo zlodějem aut pokaždé, když nechá odtáhnout špatně parkující vozidlo.

 • Co říkáte na současný stav Evropské unie a eura?

  1.8.2013

  Že je EU nesmysl? To je pokřivený pohled. Politická federace je správné, vyzkoušené a jediné rozumné řešení pokračování EU. Měnová unie bez unie politické byl podle mne od začátku experiment bez dobrého konce a poslední roky to jasně ukázaly. Ale Evropa jako sjednocená platforma rozhodně budoucnost má.

 • Vadil by vám prezidentský model politiky v ČR?

  1.7.2013

  Za současné situace ano. Ani tak ne kvůli prezidentovi, nebo kvůli jeho pravomocím, ale kvůli tomu, že na to jednoduše nejsme připraveni. Náš systém je postaven na systému politických stran, které s pomocí více lidí prosazují svůj volební program. A i když lidi stále na politické strany nadávají, nic lepšího nikdo nevymyslel a je to stále nejlepší forma zastupitelské demokracie. Je občas velice obtížné neuvažovat o zavedení království s absolutistickou monarchií, když tak některé politiky poslouchám a sleduji na jednáních jejich argumentaci - tedy pokud se s ní vůbec obtěžují. Ale opět říkám, prezidentský, či poloprezidentský model demokracie je pro naši zemi za stávajících podmínek nepřijatelný. Lidé nevolili přímo prezidenta, aby vládl, ale aby si jej sami vybrali.

 • Podle mnohých rozebral Miloš Zeman ČSSD na dvě nesmiřitelné kliky. Vnímáte to tak? A do jaké kliky patříte Vy?

  1.7.2013

  Upřímně řečeno, každá politická strana se skládá z různých proudů. Někdy jsou to proudy názorové, jako u nás a někdy jsou to proudy následující peněženky kmotrů, jako třeba v ODS. Pokud se o ČSSD tvrdí, že jsou to dvě strany, pak ODS je stran nejmíň pět.

  Ale vážně: Demokratická politická strana je prostředí, kde pulsuje celá řada názorů a je demokratická právě proto, že i uvnitř probíhá diskuse a občas pod tíhou diskuse a argumentů (což je třeba právě slovo, které mnohé politické strany evidentně neznají) se postoj politické strany posune. To je naprosto normální demokratický proces.

  Politická strana je samozřejmě mnohem více sledovaná, než třeba parta v hospodě, kde podobné procesy probíhají také a to proto, že je zejména pro lidi z venku daleko zajímavější. Rozhodně si nemyslím, že by v ČSSD byly dva nesmiřitelné tábory. Ano, existují názory na to, jak řešit tu či onu problematiku nebo tu či onu situaci. Ale v demokratické straně se utváří postoj právě diskusí a ne jedním či dvěma lidmi.

  Mně tohle zjednodušování naopak vadí, protože každý je pak uměle nucen deklarovat, že patří do toho, či onoho tábora. Já nejsem vyhraněný ani v jednom z těch pomyslných táborů. Máme zvolené vedení strany, ať už na celorepublikové úrovni, či na regionální. Můj postoj k tomu táboření a k té fiktivní zákopové válce je takový, že prostě diskutuju s těmi lidmi, co jsou ve vedení. Občas se dokonce i stane, že moje argumenty je přesvědčí o novém postoji, občas jejich argumenty přesvědčí mne a takové diskuse si vážím a vždycky jsem si vážil. Problémem spíš podle mě je, že jak roste zodpovědnost a očekávání lidí, že "my už s tím konečně něco uděláme", roste i napětí, aby naše řešení byla skutečně správná.

 • Co si myslíte o případném rozpuštění sněmovny a předčasných volbách?

  1.7.2013

  No, stručně řečeno, už bylo na čase. Je třeba rozdat karty. Akorát to pro stát jako takový může přijít v naprosto nevhodnou dobu. Místo toho, abychom se věnovali věcem, které prostě musíme dodělat, budeme teď zase pár měsíců řešit volby. Ale takový je politický život.

 • Myslíte si, že bude zákon o úřednících?

  1.7.2013

  Určitě nějaký bude, otázkou bude jeho kvalita a reálné nasazení. Před mnoha lety vymyšlené principy v tehdejším zákoně - který jen nenabyl účinnost - nebyly zase tak špatně vymyšlené. A teď jsme v situaci, kdy takový zákon spíš nutně tlačíme kvůli EU, než abychom ho vážně chtěli. A to je velice špatné. Zasloužíme si rozumnou a fungující právní úpravu postavení úředníků a jejich práv a povinností.

Misa-v-bile-kosili-opreny-o-zidli-v-sede-zmensena

Nabídka

Rychlomyšlenka...

 • Vláda - co s tím dál?

  8.7.2013

  Pro naši zemi není řešením zakonzervování současného žalostného stavu pod vedením Rusnoka a Fischera, ale předčasné volby. To je opravdu jediná správná cesta. Obávám se, že vše bohužel míří k situaci, která zde byla již v minulém volebním období, kdy "prozatímní" vláda vládla jaksi až do neprozatimních voleb. Tehdy si novináři našli obětního beránka v ČSSD, koho si asi najdou letos…? Nebo že bychom zase za všechno mohli my? Výklady a komentáře k současné politické situaci jsou naprosto mimo realitu. Jako autora sci-fi mne to těší, jako občana a politika děsí…

 • « Novější | Starší »

Odkazy

Hledat